14 Juli 2011 |
Samfällighetsföreningen
Sundals-Ryrs vatten och bredband |
Bredbandet
En del av föreningens medlemmar får sin ”gamla” telefon bortkopplad innan bredbandet är i drift.
Är du drabbad? Ring i så fall till Telias kundtjänst för bredband 020 755 766. Be att få ett ärendenummer, notera det och vem du pratar med.
Om telefonen inte kopplas in igen ring till Jan Theliander (telefonnummer nedan).
Kontakt
Roger Johansson 0521 350 51 eller 0706 55 38 79
Jan Theliander 0521 72 42 14 eller 0733 97 50 86
Den 14 juni var det några Sundals Ryrsbor som städade vid badplatsen vid Bollungen. Det slogs gräs, vass och krattades. Trafikverket har dessutom gjort klart parkeringsplatserna så nu är det bara att parkera och hoppa i…….
Lördag den 27 augusti är det dag för invigning av aktivitetsleden. Invigningen kommer att ske vid Bustugeleden, dvs Södra Bleken mot Granan-förbi Bustugan-Hedfällorna-åter till Södra Bleken. Dagen startar med MTB-cykeltävling som SK Granan arrangerar. Det är en vuxenklass med en sträcka på ca 3 mil och en ungdomsklass på ca. 5 km. Mer information finns på www.skgranan.com. Klockan 13.00 är det invigningscermoni. Vid 14.oo kommer det att vara hästuppvisning av något slag.
Under dagen kommer det att vara hästskjuts, traktor och balvagn, tipspromenad, stavgångsinstruktörer från Friluftsfrämjandet, ponnyridning, bygdens företagare, försäljning av mat och fika.
Man kan ta sig runt på leden som är ca. 6 km på cykel, häst eller promenera/hästskjuts/traktorskjuts. Mer detalerad information kommer så småningom.
Juli 2011 |
Samfällighetsföreningen
Sundals-Ryrs vatten och bredband |
Aktuellt läge för bredbandet
I dagsläget, 3 juli, är hälften av anslutningarna inblåsta och kopplade i fastighet. De som återstår kommer att bli färdiga under juli månad. Fortsätt läs 'Fiberläget'»